Lgs Tercih İlemleri Hakkında Bilgilendirme

Sayın velilerimiz,

Öncelikle tüm velilerimize ve öğrencilerimize iyi bayramlar diliyorum.

3 Temmuz Pazartesi Liselere geçiş tercih işlemleri başlayacak olup 19 Temmuz tarihine kadar devam edecektir. Tercih danışmanlığı sürecinde aynı konuları tekrarlamamak adına aşağıdaki açıklamaları dikkatle okumanızı rica ediyorum;

Tüm öğrenci velilerimizin doğru tercih yapabilmeleri adına okula gelerek rehber öğretmenlere danışması önemlidir. Önceki yıllarda kendi tercihlerini yapan veya dershanelere tercihlerini yaptıran bazı öğrencilerimizin açıkta kaldıklarını bilmenizi isteriz.

Tercihlerinizi önce kendiniz değerlendirerek okula o şekilde gelmenizi rica ederiz. Tercih süreci 17 gün süreceğinden acele etmenize gerek yoktur.

Yerel ve Merkezi okullar tercih rehberine e-okul.meb.gov.tr anasayfası sağ taraftaki Sınav ve nakil işlemleri kısmından ulaşabilirsiniz.

3-19 Temmuz tarihleri arası saat 10:00 - 13:00 arasında tercih danışmanlığı için okula gelebilirsiniz. 

Tercih danışmanlığını iki rehber öğretmen yürüteceğiz.

8-A, 8-B, 8-C sınıflarımızın tercih danışmanı Recep KOCA,

8-D, 8-E, 8-F sınıflarımızın tercih danışmanı Yılmaz ARAS olacaktır. Yoğunluk olmaması adına sınıfınızdan sorumlu rehber öğretmen ile görüşünüz.

Tercihleri onaylatmak için öğrenci velisinin okula gelmesi gerekmektedir.

İl dışında bulunan velilerimiz herhangi bir ortaokul veya imamhatip ortaokulundan tercihlerini onaylatabilirler.

İlk yerleştirme sonuçları 24 Temmuzda açıklanacak. Ardından 2 kez nakil tercih başvuruları gerçekleşecektir. 

Tüm öğrenciler öncelikle Yerel yerleştirme (adrese dayalı okullar) tercih ekranından tercih yapacak. Ardından isteyen öğrenciler Merkezi yerleştirme (Lgs puanı ile alan okullar) tercih ekranından tercih yapacaklar. Yerleştirme işlemi için Lgs puanı öncelikli olacak.

Yerel yerleştirme (adrese dayalı) tercihlerinde en az 1 okul en fazla 5 okul tercih edilebilir. 

Yerel yerleştirmede ilk 3 tercihiniz adres bölgenizde olmak zorundadır.

Yerel yerleştirmede aynı okul türünden en fazla 3 okul yazılabilir. (Anadolu liseleri, Mesleki teknik anadolu liseleri, anadolu imam hatip liseleri)

Merkezi Sınavla (Lgs) öğrenci alan okullar için en fazla 10 tercih yapılabilir. Türkiye’nin her yerindeki okullar tercih edilebilir.

Yerleştirmeler öncelikle Merkezi puanla alan okullar için tercih ettiğiniz okullara yapılır. Puanınız bu okullar için yetersiz ise Yerel yerleştirme (adrese dayalı okullar) ile sistem sizi ikamet adresi, obp puan üstünlüğüne (6, 7, 8. sınıf not ortalamaları) ve devamsızlık sayısına göre yerleştirecektir.

Yetenek sınavı ile öğrenci alan Spor lisesi ve Güzel sanatlar lisesi kılavuzlarını daha önce paylaşmıştık. Bu okullara hak kazanan ve kayıt yaptıran öğrencilere yerel ve merkezi yerleştirme tercih ekranı açılmayacaktır. 

Yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara e-okul.meb.gov.tr adresi sağ kısımdaki sınav ve nakil işlemleri kısmından başvuru yapabilir, kılavuzu inceleyebilirsiniz.

Haberin devamını okumak için buraya tıklayınız.

İstanbul Beylikdüzü Sevim Çuhadaroğlu Ortaokulu

Yorumlar (0)
Resimsiz
Yorumunuz en az 10 karakter olmalıdır.(0)