12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

  12 Mart 1921, Türk milleti açısından çok önemli bir tarihtir. Bunun nedeni, İstiklal Marşı'nın kabulü ve millî marşımız olarak belirlenmesidir.

        İstiklâl Marşı'nın şiiri, Mehmet Âkif ERSOY tarafından yazılmıştır. Kurtuluş Savaşı'nın büyük bir mücadeleye dönüştüğü yıllarda yazılan bu şiir, 12 Mart 1921'de Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir. İstiklal Marşının kabulü ile birlikte Türk milletinin coşkuyla söylediği, saygıyla dinlediği resmi marşı ortaya çıkmıştır.

        Akif'in yazdığı şiir, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklâl Marşı olarak kabul edilmiştir. Bestesi ise Osman Zeki ÜNGÖR tarafından yapılmıştır.

        İşte bugün milletimizin egemenlik, bağımsızlık ve bölünmez bütünlüğünün sembolü Mehmet Âkif ERSOY'un yazdığı, Osman Zeki ÜNGÖR'ün bestelediği İstiklâl Marşı'nın kabulünün 103. yılı... Bu vesileyle başta İstiklâl Şairimiz Mehmet Âkif ERSOY ve Osman Zeki ÜNGÖR olmak üzere tüm vatan sevdalısı şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. 

Video haberi görüntülemek için buraya tıklayınız.

Mersin Silifke Kabasakallı Ortaokulu

Yorumlar (0)
Yorumunuz en az 10 karakter olmalıdır.(0)