Türk Spor Tarihine yazılan 5 başarı hikayesi.

Spor tarihimiz başarı hikayeleriyle dolu... Yakın tarihimizden seçtiğimiz beş farklı branştan beş farklı başarı hikayesi; birbirinden değerli sporcularımız tarafından kimi zaman futbol sahasında, spor salonunda, pistte, minderde veya ringde; kimi zamansa suyun altında, dağın zirvesinde ya da yarış pistlerinde gururla yazıldı...

1)Naim SÜLEYMANOĞLU : 'Cep Herkülü' lakaplı Naim Süleymanoğlu, halter branşında olimpiyat ve dünya şampiyonudur ve spor otoriteleri tarafından tüm zamanların en iyi haltercisi olarak adlandırır.

Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen 1988 Yaz Olimpiyatları'nda silkmede 190, koparmada 152.5 kilogram kaldırarak toplamda 342.5 kilogram kaldırmış ve dünya ve olimpiyat rekoru kırmıştır. Silkmede kaldırdığı kilo kendi ağırlığının 3 katı artı 10 kilogramdır ve bunu başaran dünyadaki tek kişidir.
Naim Süleymanoğlı ilk dünya rekorunu 15 yaşında kırdı. 1984, 1985 ve 1986'da dünya çapında yılın haltercisi ünvanını aldı.

1988 Seul, 1992 Barselona ve 1992 Atlanta Olimpiyatları'nın tümünde olimpiyat şampiyonu oldu.
Naim Süleymanoğlu 8 dünya şampiyonluğu ve 46 dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır.

2)Hamza YERLİKAYA: 17 yaşında büyükler kategorisinde dünya şampiyonu olarak dönemin Dünya Güreş Federasyonu (FILA) tarafından 'Asrın Güreşçisi' unvanına layık görülen Hamza Yerlikaya, sporculuk kariyerinde büyükler kategorisinde 2 Olimpiyat, 3 Dünya ve 8 Avrupa şampiyonluğu kazandı.

1996 yılında Atlanta Olimpiyat Oyunları'nda elde ettiği altın madalyanın ardından 1997 yılında kendisine 'Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası' verilen Yerlikaya, 2007 yılında spor hayatını noktaladı.

3)Yasemin DALKILIÇ: Dalış sporuna çok küçük yaşta başlayan, Yasemin Dalkılıç, kendi yaş grubunda Türkiye'yi iki dünya ve bir Avrupa şampiyonasında temsil etti ve yine yaş grubu içinde çeşitli Türkiye rekorlarını birkaç yıl elinde bulundurdu.

Haberin devamını okumak için buraya tıklayınız.

Kaynak: https://camyoluortaokulu.meb.k12.tr
Yorumlar(0)
Yorumunuz en az 10 karakter olmalıdır.(0)