14. Uluslararası Meb Robot Yarışması

.

Uluslararası Robot Yarışmaları, mesleki ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu konuda farkındalık oluşturulması, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimlerinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacını taşımaktadır.

14. Uluslararası MEB Robot Yarışması bu yıl Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılının kutlanacağı 11 Nisan 2020 tarihi öncesinde, 8-10 Nisan 2020 tarihleri arasında Şanlıurfa GAP Spor Salonu'nda yapılacaktır. Bu yıl ortaokul öğrencileri de ilk kez bu yarışmaya başvurabilecektir.

Göbeklitepe'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması ve 12 bin yıllık geçmişiyle "Tarihin sıfır noktası" olarak adlandırılması nedeniyle yarışmanın teması "Göbeklitepe", sloganı ise "Ahican Tarihin Sıfır Noktasında" olarak belirlenmiştir.

Daha önceki yıllarda yapılan yarışmalara, lise ve üniversite öğrencileri katılırken, bu yılki yarışmaya, mesleki ve teknik eğitimi tanıtma kapsamında, ortaokullar da dahil edildi. Bu amaçla "Çizgi İzleyen Temel Seviye" ve "Tozkoparan Robot" adıyla ortaokullar için yeni bir kategori eklendi.

Bakanlığın ilan edeceği kategorilerde sıralamaya giren ekipler, ayrıca 22-27 Eylül 2020'de yapılacak TEKNOFEST yarışmalarına katılım hakkı elde edecek.

Yarışmaya başvurular, 20 Mart 2020 tarihine kadar https://robot.meb.gov.tr/ internet adresinden yapılabilecek ve ayrıntılı bilgilere, doküman, kategori kılavuzlarına bu adresten ulaşılabilinecektir.

Haberin devamını okumak için buraya tıklayınız.

Ankara Çankaya Ankara Güzel Sanatlar Lisesi

Yorumlar (0)
Yorumunuz en az 10 karakter olmalıdır.(0)