YÜZYÜZE EĞİTİM İLE İLGİLİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NDAN 13.02.2021 TARİHLİ AÇIKLAMA

YÜZYÜZE EĞİTİM İLE İLGİLİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NDAN 13.02.2021 TARİHLİ AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yüz yüze eğitimle ilgili milyonlarca öğrencinin merakla bekledği açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, liselerde yüz yüze eğitim resmen başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, liselerde başlayacak olan yüz yüze eğitimin usul ve esaslarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, liselerde başlayacak olan yüz yüze eğitimin usul ve esaslarını açıkladı. Açıklamaya göre liseler için yüz yüze eğitim sadece 12'nci sınıflarda ve 1 Mart Pazartesi günü başlayacak.

 

ORTAÖĞRETİMDE YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi 15 Şubat 2021 Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim ile başlayacak olup 01 Mart 2021 Pazartesi günü itibarıyla da 12. sınıflarda yüz yüze eğitime geçilecektir.

 

YÜZ YÜZE EĞİTİME KATILIM ZORUNLU OLACAK MI?

Yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım isteğe bağlı olup devam zorunluluğu aranmayacaktır. Ancak eğitim kurumunun öğrencilerin okula devamını takip edebilmesi ve bu kapsamda gerekli önlem ve tedbirleri alabilmesi amacıyla yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak olan öğrenciler için velileri tarafından, Covid-19 salgını kapsamında herhangi bir nedenle öğrencisini yüz yüze eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemediğine ilişkin talebini bir dilekçe ile eğitim kurumu müdürlüğüne iletmesi gerekecektir.

 

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE KAÇ DERS VERİLMESİ PLANLANIYOR

12. sınıflarda 01 Mart 2021 Pazartesi günü itibarıyla yüz yüze yapılacak dersler, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklenti ve ihtiyaçları da dikkate alınarak haftalık ders çizelgelerindeki ders ve ders saatlerine uygun bir şekilde haftada en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince belirlenerek planlanacaktır.

 

OKUL PANSİYONLARI AÇILACAK MI?

Yüz yüze eğitim ve öğretimin devam edeceği süre ile ölçme ve değerlendirme uygulamaları sürecinde barınma ihtiyacı olan öğrenciler, talep etmeleri hâlinde, durumlarına uygun paralı/parasız yatılı olarak ilgili mevzuat hükümlerine göre okul pansiyonlarından yararlandırılacak olup sınavlar, pansiyonu bulunan eğitim kurumlarında pansiyonda yoğunluk oluşturmayacak şekilde planlanacaktır. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile güzel sanatlar ve spor liselerinde öğrenim gören öğrencilerin barınma talepleri ise kayıtlı oldukları program türü ile alan/dalının bulunduğu okulların pansiyonlarında karşılanacaktır.

 

YÜZ YÜZE YAPILAMAYAN DERSLER NASIL YAPILACAK?

Yüz yüze planlanmayan 12. sınıf dersleri ile diğer sınıfların dersleri uzaktan eğitim kapsamında yürütülecek, öğrenciler ölçme ve değerlendirme uygulamalarında yüz yüze ve uzaktan eğitim kapsamında işlenen derslerin tüm konularından sorumlu olacaklardır.

 

ORTAÖĞRETİM ÖZEL OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ortaöğretim kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları ve diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 15 Şubat 2021 Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitime başlanacaktır. 01 Mart 2021 Pazartesi gününden itibaren ise bahsi geçen ortaöğretim kademesindeki tüm özel eğitim okulları ve tüm özel eğitim sınıflarında haftada 5 (beş) gün yüz yüze eğitime geçilecektir.

 

BİRİNCİ DÖNEMDE SINAV YAPILAMAYAN DERSLERDEN SINAV YAPILACAK MI?

Haberin devamını okumak için buraya tıklayınız.

Kaynak: https://sileturizm.meb.k12.tr
Yorumlar(0)
Yorumunuz en az 10 karakter olmalıdır.(0)