Okullarda COVİD-19 Salgını Tedbirleri

OKULLARDA COVİD-19 SALGINI TEDBİRLERİ

 

1.Okul bina girişlerinde ateş ölçümü yapılmalıdır.

2.Mesleki çalışmalardan önce en az 20 saniye boyunca eller su ve sabunla yıkanmalıdır

3.Okul girişlerinde el dezenfektanı bulundurulmalı ve kullanımı sağlanmalıdır.

4.Okul binaları içindeki ortak alanlarda ve beraber çalışma ortamlarında tüm çalışanların ağız ve burun bölgesini kaplayacak şekilde maske takması zorunludur.

5.Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçınılması önemlidir

6.Özellikle kapalı alanlarda 3-4 adım/ 2 metrelik sosyal mesafe korunmalıdır

7.Okulun fiziki imkanları doğrultusunda çalışmalar için mümkünse bahçe, konferans salonu gibi sosyal mesafenin azami ölçüde tutulabileceği mekanlar tercih edilmelidir.

8.Koronovirüs salgını hakkında bilgi ve korunma önlerini içeren görseller okulda uygun yerlere asılmalıdır.

9.Mümkünse bina girişlerine dezenfektan paspaslar yerleştirilip, paspaslara ayakkabıların tabanları tamamen ıslanana kadar basılması sağlanmalıdır.

10.Zorunlu haller dışında asansör kullanılmamalı, asansörlere tek kişi olarak binmeye özen gösterilmelidir.

11.Okuldaki kullanım alanları klimalar ve vantilatörler kullanılmadan doğal yollarla kapılar pencereler açılarak sık sık havalandırılmalı, mümkünse pencereler sürekli açık tutulmalıdır.

12.Su sebilleri ve çay makineleri kullanılmamalıdır.

13.İmza için kullanılan kalemler kişisel olmalıdır.

14.Kullanılmış maske, siperlik, gözlük ve eldivenler için okul içerisinde çeşitli noktalara yerleştirilmiş tıbbi atık kutusu bulundurulmalı ve usulüne uygun imha edilmelidir.

15.Ateş, öksürük, hapşırık, halsizlik, tat ve koku alma duyularında kayıp, ishal gibi hastalık belirtileri olan öğretmenlerin bu durumda okula gelmemeleri, aynı gün içinde bir sağlık kuruluşuna başvurmaları, teşhis ve istirahat raporlarını okula bildirmeleri zorunludur.

16.Kendisi, aynı ortamda yaşayan aile üyeleri veya yakın temasta olduğu kişiler arasında COVİD-19 teşhis edilen öğretmenlerimizin bu bilgiyi okul idaresi ile paylaşması zorunludur. Bu öğretmenlerimizin tedavi aşamalarının takibi okul idaresi tarafından yapılmalı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimine bildirilmelidir.

17.T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun kararları doğrultusunda yurtdışına çıkış yapan öğretmenlerimizin dönüşlerinden itibaren 14 gün süre ile ev karantinasında olmaları zorunludur.

 

Nurettin KAÇİRA

İSGB İl Koordinatörü

 

 

 

 

Kaynak: Okulun resmi internet sitesinden alınmıştır. İçeriğe ait yanlış veya eksik bilgilerden sitemiz sorumlu değildir.
Yorumlar(0)
Yorumunuz en az 10 karakter olmalıdır.(0)