Küçük Bilim İnsanlarından Büyük Başarılar.

 

03-04-2018

 

 

 

 

TÜBİTAK 12. Ortaokulu Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması´ nın  bölge ödül töreni Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar Kültür Merkezi´nde düzenlendi. Törene İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Eraslan, TÜBİTAK İzmir Bölge Koordinatörü Serdar Korukoğlu, Ege Üniversitesi Rektör yardımcısı Ali Saffet Gönül, öğrenciler ve velileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Ege Üniversitesi tanıtım videosunun izlendiği törenin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK İzmir Bölge Koordinatörü Serdar Korukoğlu öğrencilerin projelerini 3 gün boyunca sergilediğini belirterek, yarışmanın ortaokul öğrencilerinin temel ve sosyal bilimler alanında çalışmalar yapmasını teşvik etmeyi ve bilime ilgilerini erken yaşta keşfederek yönlendirilmelerini sağlamayı amaçladığını  ifade etti.

 

Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Saffet Gönül geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek istediklerini söyleyerek, "Buradaki yüzlere bakınca bir sonraki Einstein´ı, bir sonraki Aziz Sancar´ı, bir sonraki Nietsche´yi bir sonraki Steve Jobs´u görüyorum. Hepinizin ortak yönü bu yaşlarda bilime ve teknolojiye merak sarmanız. Biraz önceki saydığım isimlerin önümüzdeki 20-30 sene içinde benzerleri buradaki isimler ile üst üste gelecek." dedi.

Konuşmaların ardından 80 projenin katıldığı yarışmada 8 kategoride dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 

“Sürücüyü Uyaran Sistem"e TÜBİTAK´tan birincilik ödülü

 Okul servisinde unutulduktan sonra yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen Sakin´in ablası 11 yaşındaki Yaren Sakin, TÜBİTAK 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması´nda, "Okul servislerinde güvenliğin arttırılması için sürücüyü uyaran alarm sistemi" projesi ile birincilik kazandı.

 

Birincilik ödülünü gözyaşları içinde alan Yaren Sakin, "Adım en son söylenince dereceye giremedim zannettim. Çok güzel bir duygu, gururluyum" dedi.

 

Sakin´in babası Serkan Sakin kızıyla gurur duyduğunu ifade ederek, "Bu projeyi destekleyenler koca yürekli insanlar. Önemli olan burada derece değil. Bütün yavrularımız bir şeyler için çabaladı. Gönüllerde birinci onlar. Hepsinin emeğine sağlık.  Yaren bu zamana kadar kardeşi için çalıştı. Dileğinin sonuna gelmesi için ramak kaldı. İnşallah dört dörtlük olacak her şey." diye konuştu.

 

 


Paylaş
Kaynak: Bu haber, okulun M.E.B.'na bağlı internet sitesinden alınmıştır. İçeriğe ait hatalı veya yanlış bilgilerden sitemiz sorumlu değildir.
YORUM YAZ
 
İlk yorum yapan siz olun.