EDUSIMSTEAM İhtiyaç Analizi Raporu Yayınlandı

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojiler Genel Müdürlüğü'nün koordinatör olduğu Fostering STEAM Education in Schools- EDUSIMSTEAM projesi kapsamında öğretmenlerin STEAM eğitimi üzerine ihtiyaçlarının yer aldığı rapor hazırlanmıştır. Bu raporun temel amacı, proje kapsamında geliştirilecek çerçevelerin, STEAM içeriklerinin, yenilikçi platformun kullanımına yönelik pedagojik referans sağlamaktır. Türkiye, Hollanda, İrlanda, Litvanya, Portekiz ve İspanya'dan öğretmenlerin görüşlerinin yer aldığı rapora bağlantıdan erişebilirsiniz.

EDUSIMSTEAM İhtiyaç Analizi

Avrupa'da proje ortaklarının katılımıyla gerçekleşen çalışmada, geliştirilecek yenilikçi platformun tasarımında gerekli eğitimlerin içeriğini, faaliyetlerini ve STEAM etkinliklerindeki ihtiyacı ortaya koymak amaçlanmıştır. Böylelikle, disiplinler arası eğitim öğretimde öğretmenlerin karşılaştığı zorlukları tanımlamam ve bu alanlarda çözüm geliştirmek amaçlanmaktadır.

İhtiyaç analizine Türkiye, İspanya, İrlanda, Litvanya, Portekiz ve Hollanda'dan toplam 1929 öğretmen katılım sağlamıştır.

EDUSIMSTEAM İhtiyaç Analizi Raporu'nun bulguları çalışmaya katılan ülkelerde öğretmen deneyimleri düşünüldüğünde en genç ve dinamik öğretmen grubunun Türkiye'de olduğuna işaret etmiştir. Katılımcı öğretmenler, İrlanda'da (%32,86), Litvanya'da (%69,57), Portekiz'de (%41,38) ve İspanya'da (%43,22) 20 yıldan fazla bir süredir, Hollanda'da (%44,44) 16-20 yıldır öğretmenlik yaparken; Türkiye'deki katılımcılar 11-15 yıldır (%28,68), öğretmenlik yaptıklarını belirtmiştir.

Haberin devamını okumak için buraya tıklayınız.

Kaynak: https://sarkikaraagacimamhatiportaokulu.meb.k12.tr
Yorumlar(0)
Yorumunuz en az 10 karakter olmalıdır.(0)