10 Milyon Öğrenciye Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmeti

Genel Müdürlüğümüzce koronavirüs salgınının başladığı 2020 yılı mart ayı itibarıyla öğrenci ve velilerin psikolojik sağlamlıklarına destek olmak için rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerine ağırlık verilerek bu yönde birçok çalışmaya yer verildi. Bu kapsamda öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik bireysel ve grup rehberlik çalışmalarıyapılarak okul rehberlik ve psikolojik danışma servisleri ile rehberlik ve araştırma merkezleri (RAM) tarafından şu ana kadar 9 milyon 818 bin 326 öğrenciye grup rehberliği, 108 bin 855 öğrenciye de bireysel rehberlik olmak üzere toplamda 9 milyon 927 bin 181 öğrenciye rehberlik ve psikolojik danışma hizmeti verildi. 

 

Ayrıca, 1 Eylül - 30 Eylül 2020 tarihleri arasında Genel Müdürlüğümüzce tüm öğrencilerimize uygulanmak üzere salgın hastalık psikoeğitim programları hazırlandı. Program hakkında RAM'larda görev yapan rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri bölüm başkanlarına, bölüm başkanları tarafından da okullarımızda görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarımızın tamamınayönelik bilgilendirme toplantıları yapıldı. Rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarımız tarafından daöğretmen/yönetici ve velilere salgın hastalık psikoeğitim programı hakkında bilgilendirme toplantıları yapıldı.

 

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Bakanlığın salgın sürecinde eğitimin sürdürülebilmesi için gerekli destekleri sağlamanın ötesinde öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilere yönelik rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerine ağırlık verdiğini belirtti.

 

Tüm illerde bu sürecin zorluklarını aşmada vatandaşlara rehberlik hizmeti sunabilmek için "Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Bilgilendirme Hattı" çağrı merkezi kurulduğunu dile getiren Özer, şunları kaydetti: "Ayrıca 81 ildeki RAM'lar yoğun bir çalışma sürecine girdiler. Bu kapsamda yaklaşık 10 milyon öğrencimize destek hizmeti sunduk. Benzer şekilde mart ayından itibaren 10 milyon 168 bin 910 veliye ve 794 bin 768 öğretmen/yöneticiye de rehberlik ve psikolojik danışma hizmeti sunuldu. Sonuç olarak bu sürede öğrenci, veli ve öğretmenlerden oluşan toplam 20 milyon 890 bin 859 bireye rehberlik ve danışma hizmeti verilmiştir. Bu hizmetlerimiz hâlen devam etmektedir. Bu süreci başarı ile yürüten Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Mehmet Nezir Gül ve çalışma arkadaşlarına, 81 ildeki RAM çalışanlarımıza, okullarımızda görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarımıza şükranlarımı sunuyorum."

Kaynak: Okulun resmi internet sitesinden alınmıştır. İçeriğe ait yanlış veya eksik bilgilerden sitemiz sorumlu değildir.
Yorumlar(0)
Yorumunuz en az 10 karakter olmalıdır.(0)